четвер, 26 травня 2022 р.

 

 Національний мультипредметний тест - історія України


Зміст завдань блоку НМТ з історії України буде відповідати чинній програмі ЗНО з історії України. Ця частина буде охоплювати такі теми:

Україна в роки Першої світової війни;
Початок Української революції;
Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності;
Встановлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні;
Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні;
Західноукраїнські землі в міжвоєнний період;
Україна в роки Другої світової війни;
Україна в перші повоєнні роки;
Україна в умовах десталінізації;
Україна в період загострення кризи радянської системи;
Відновлення незалежності України;
Становлення України як незалежної держави;
Творення нової України.

2. У блоці НМТ з історії України будуть завдання, що стосуються історичного періоду «Історія України 1914 р.– початку ХХІ ст.», тобто лише теми, які раніше були складниками ДПА у формі ЗНО з історії України.

3. Усього в блоці НМТ з історії України буде 20 завдань:

— 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;
— 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).

4. За виконання завдань блоку НМТ з історії України можна отримати від 0 до 35 балів. Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) учасник знатиме після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

                                                 Наш край у XIX -  на початку XX ст.

Після опублікування « Положення 19 лютого про скасування кріпосного права», селяни обов’язково наділялись землею, але за землю платили викуп.

Всього коровинські кріпаки одержали землі 884 десятин 4365 саж. Земля оплачувалась по вартості: за присадибну 5 крб.10 коп десятина, за польову – 2 крб 50 коп. десятина. Але землю селяни одержали не зразу в 1861 році, а потягом 1862-1865 років. Укладали договори з поміщиками,держава виплачувала поміщику 80% викупної позички, а селяни протягом 49 років повинні були виплачувати 3 %. Так викуп коровинських і гайових селян, які належали поміщику Ласкевичу становив 328 крб. 21 коп., а після капіталізації викупна позичка селянам обійшлась в 4250 крб. Селянський наділ становив в основному по 2 десятини з сажнями в усіх поміщиків. Рибна ловля селянам в р. Сула заборонялась. Це право залишилось за поміщиком. Вигон і водопої залишались у спільному користуванні.

Притокою річки Сули – Рудкою село поділяється на дві частини. Західна частина села і зараз в народі називається старим селом. Старожили розповідають про те, що чули від своїх дідів і батьків, що нібито старе село було заселено кріпаками, а на правому березі Рудки селились вільні козаки.

За переписом 1873 року населення в с.Коровинці становило- 2370 осіб, 557 дворів. Населення займалось сільським господарством – вирощувало хліб, овочі,тютюн.

В селі був цукровий завод. За один рік виробляв цукру більше 10 тисяч пудів. Так за 1864-1865 роки він виробив 10584 пудів цукру. В селі було 3 торгові магазини,базар. На рік проводилось 4 ярмарки, також були в селі 4 маслобойки , 35( в інших джерелах 34) вітряних  млинів,школа, 5 постоялихдворів, 6 кузень. За 7 верст — цегельний завод.

Відомотакож, що в ІІ пол. 19ст була  утворена Коровинська волость — адміністративно-територіальнаодиниця Роменськогоповіту Полтавськоїгубернії з центром у селі Коровинці.

Станом на 1885 рікскладалася з 75 поселень, 20 сільських громад. Населення — 10511 осіб (5185 чоловічоїстаті та 5326 — жіночої), 1635 дворовихгосподарств.

Земля волості

Площа, десятин

У тому числіорної, дес.

Сільських громад

7478

6000

Приватноївласності

9997

7936

Іншоївласності

99

99

Загалом

17574

14035

Основніпоселенняволості:

1.Коровинці 

2. Вовківці — колишнєдержавне та власницьке село при річці Сула, 1900 осіб, 308 дворів, православнацерква, 3 постоялихбудинки, 38 вітрянихмлинів, 3 маслобійних заводи.

3.Рубанка — колишнєвласницьке село, 561 особа, 87 дворів, постоялийбудинок, 4 вітрянихмлини.

Старшинами волості були:19001906 роках — козак Степан Іванович Шевченко ;1907 року — МиколаІванович Шевченко ; 1913 року — МиколаОлексійович Мома ;19151916 роках — ГригорійІванович Шевченко.

В 19 ст. також  з'являється в селі новий поміщик з німецьких колоністів – барон Менгден, який жив в селі разом зі своєю родиною до революції 1917 року. Менгден – це графський і баронський рід, що походить з Вестфалії,з середини 15 ст.Відомо що в нього був позашлюбний син Павло від його служниці. Покоївка барона розповідала,що барон жив багато. Всі кращі землі належали йому. Будови всі були цегляні, а навколо був великий сад. На самій горі був його двір з сараями,клунями. На західному схилі гори була гуральня, де виробляли горілку й пиво. Сад був красивий з доріжками, обсадженими кущами. Після революції все було розібрано і знищено, занедбаний сад пропав. У барона була сестра, яка закохалася в французького офіцера і вирішила втекти з ним. По дорозі він її обікрав і покинув, а вона потрапивши в таку ситуацію вирішила покінчити життя самогубством, отруїлася. Коли її везли додому з роменської лікарні, то всю дорогу встеляли білим полотном. Поховали її під склепом в старому центрі села біля Миколаївської церкви. Був встановлений  пам¢ятник з білого мармуру, на якому був напис « Не обманет уже се могильныймрак, как обманула жизнь, как обмануло счастье». Пізніше голова сільської ради Смаль зруйнувала в 30-ті роки цей пам’ятник. Яка була користь з цієї руйнації не відомо.Коли відкривали склеп, то тіло було як нібито щойно поховане, а коли потрапило на свіже повітря стало швидко чорніти.Напевне більшовики шукали  цінності, але знайшли тільки хрестик.Рештки ж пам’ятнику були вивезені у невідомому напрямку, можливо на будівництво постаменту загиблим більшовикам. Доля ж самого барона після революції невідома. Саме баронські володіння і дали назву цій горі - « Баронська гора», яка  розміщена  на південь від дороги Суми-Київ